audacity - en to de translation catalogue (989 entries)

en: 
    
    Max spike width (higher is more sensitive)
de: 
    
    Max Impulsbreite (höher ist empfindlicher)

en: 
    
    Please edit the batch chain in preferences.
de: 
    
    Bitte erstellen Sie eine Verarbeitungsliste im Eintellungsfenster.

en: 
    Select threshold (lower is more sensitive)
de: 
    Ansprechschwelle (niedriger ist empfindlicher)

en:  (disabled)
de: (deaktiviert)

en:  is an audio CD file. 
    Audacity does not open this type of file.
    Try ripping it to a native audio format that Audacity can import.
de: Audacity kann Daten von Audio-CDs nicht direkt einlesen.
    Sie sollten versuchen die CD mit einem anderen Programm
    in ein von Audacity lesbares Dateiformat zu konvertieren.

en:  window
de: Fenster

en: %d Channels
de: %d Kanäle

en: %d minutes, %d seconds
de: %d Minuten, %d Sekunden

en: %d seconds
de: %d Sekunden

en: %s does not exist and could not be opened.
    
    It has been removed from the history list.
de: %s existiert nicht und konnte daher nicht geöffnet werden.
    
    Vorgang wurde aus der Verlaufs-Liste entfernt.

en: %s is already open in another window.
de: Das Projekt %s ist bereits in einem Fenster geöffnet!

en: %s-old%d
de: %s-backup%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
de: &Über Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
de: &Über Audacity

en: &All	Ctrl+A
de: &Alles	Ctrl+A

en: &Analyze
de: &Analyse

en: &Close	Ctrl+W
de: S&chließen

en: &Collapse All Tracks	Ctrl+Shift+C
de: Alle Tonspuren &Zusammenfalten	Ctrl+Shift+C

en: &Contents...
de: I&nhalt...

en: &Copy	Ctrl+C
de: &Kopieren	Ctrl+C

en: &Delete	Ctrl+K
de: Auswahl &Löschen	Ctrl+K

en: &Edit
de: &Bearbeiten

en: &Edit ID3 Tags...
de: ID3-Tags b&earbeiten...

en: &Export As %s...
de: &Exportieren als %s...

en: &Export Selection As %s...
de: Auswahl e&xportieren als %s...

en: &File
de: &Datei

en: &Fit in Window	Ctrl+F
de: Projekt ins &Fenster einpassen	Ctrl+F

en: &Generate
de: &Generieren

en: &Help
de: &Hilfe

en: &History...
de: &Verlauf...

en: &Import Audio...	Ctrl+I
de: Audio &importieren...	Ctrl-I

en: &Join	Ctrl+J
de: Tonspur-Teile &Zusammenfügen	Ctrl+J

en: &New	Ctrl+N
de: &Neu	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
de: &Öffnen...	Ctrl+O

en: &Paste	Ctrl+V
de: E&infügen	Ctrl+V

en: &Plot Spectrum...
de: S&pektrum (Frequenzanalyse)...

en: &Preferences...	Ctrl+,
de: Ein&stellungen...	Ctrl+,

en: &Preferences...	Ctrl+P
de: Ein&stellungen...

en: &Project
de: &Projekt

en: &Redo
de: &Wiederholen

en: &Redo %s
de: &Wiederholen %s

en: &Run Benchmark...
de: Benchma&rk ausführen...

en: &Save Project	Ctrl+S
de: Projekt &speichern	Ctrl+S

en: &Silence	Ctrl+L
de: Auswahl in &Stille umwandeln	Ctrl+L

en: &Trim	Ctrl+T
de: Tri&mmen - umgekehrtes Zuschneiden	Ctrl+T

en: &Undo	Ctrl+Z
de: &Ruckgangig	Ctrl+Z

en: &Undo %s
de: &Rückgängig %s

en: &Upload File...
de: Datei &hochladen...

en: &View
de: &Ansicht

en: &Zoom to Selection	Ctrl+E
de: Auswahl ins Fenster einpassen (&Zoom)	Ctrl+E

en: 'left' channel
de: Linker Kanal

en: 'mono'
de: mono

en: 'right' channel
de: Rechter Kanal

en: (Not all combinations of headers
    and encodings are possible.)
de: (Nicht alle Kombinationen von Headern
    und Kodierungen sind möglich.)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
de: -120 dB (Grenze menschlichen Gehörs)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
de: -145 dB (24-Bit Samples)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
de: -36 dB (Hochaussteuerung)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
de: -48 dB (8-Bit Samples)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
de: -96 dB (16-Bit Samples)

en: 1 Channel (Mono)
de: 1 Kanal (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
de: 2 Kanäle (Stereo)

en: 256 - default
de: 256 - Standard

en: 4096 - most narrowband
de: 4096 - sehr schmal

en: 8 - most wideband
de: 8 - sehr weit

en: A Free Digital Audio Editor
de: Ein freier Digital-Audio Editor

en: About Audacity...
de: Über Audacity...

en: Action
de: Aktion

en: Actually Remove Noise
de: Rauschen entfernen

en: Add Label
de: Textmarke hinzufügen

en: Add Label At Playback Position	Ctrl+M
de: Textmarke an Wiedergabe-Position hinzufügen	Ctrl+M

en: Add Label At Selection	Ctrl+B
de: Textmarke an Start-Position hinzufügen	Ctrl+B

en: Add label at selection
de: Textmarke an Start-Position hinzufügen

en: Added label
de: Textmarke hinzugefügt

en: Adjusted Pan
de: Eingestelltes Panorama.

en: Adjusted envelope.
de: Eingestellte Hüllkurve.

en: Adjusted gain
de: Eingestellte Verstärkung

en: Adjustment Delay:
de: Verzögerungseinstellung:

en: Adjustment Settings
de: Effekteinstellungen

en: Adjustment Window:
de: Einstellungen:

en: Align
de: Ausrichten

en: Align End with Cursor
de: Ende an Cursor ausrichten

en: Align End with Selection End
de: Ende an Ende der Auswahl ausrichten

en: Align End with Selection Start
de: Ende an Anfang der Auswahl ausrichten

en: Align Tracks Together
de: Tonspuren aneinander ausrichten

en: Align Tracks...
de: Tonspuren ausrichten...

en: Align and move cursor...
de: Ausrichten und Cursor verschieben...

en: Align with &Cursor
de: Anfang an &Cursor ausrichten

en: Align with &Zero
de: Anfang an &Null ausrichten

en: Align with Selection &End
de: Anfang an &Ende der Auswahl ausrichten

en: Align with Selection &Start
de: Anfang an &Anfang der Auswahl ausrichten

en: Aligned
de: Ausgerichtet

en: Aligned cursor
de: An Cursor ausgerichtet

en: Aligned end with cursor
de: Ende an Cursor ausgerichtet

en: Aligned end with selection end
de: Ende an Ende der Auswahl ausgerichtet

en: Aligned end with selection start
de: Ende an Anfang der Auswahl ausgerichtet

en: Aligned with selection end
de: Am Ende der Auswahl ausgerichtet

en: Aligned with selection start
de: Am Anfang der Auswahl ausgerichtet

en: Aligned with zero
de: An Null ausgerichtet

en: All Files (*.*)|*.*
de: Alle Dateien (*.*)|*.*

en: All files (*)|*
de: Alle Dateien (*.*)|*.*

en: All files (*.*)|*.*
de: Alle Dateien (*.*)|*.*

en: All files (*.*)|*.*|Audacity projects (*.aup)|*.aup|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg|FLAC files (*.flac)|*.flac|List of Files (*.lof)|*.lof
de: Alle Dateien (*.*)|*.*|Audacity Projekte (*.aup)|*.aup|WAV-Dateien (*.wav)|*.wav|AIFF-Dateien (*.aif)|*.aif|AU-Dateien (*.au)|*.au|MP3-Dateien (*.mp3)|*.mp3|Ogg-Dateien (*.ogg)|*.ogg|FLAC-Dateien (*.flac)|*.flac|Dateisammlung (*.lof)|*.lof

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
de: Alle Dateien (*.*)|*.*|MIDI (*.mid)|*.mid|Allegro (*.gro)|*.gro

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|.AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg|FLAC files (*.flac)|*.flac|List of Files (*.lof)|*.lof
de: Alle Dateien (*.*)|*.*|WAV-Dateien (*.wav)|*.wav|AIFF-Dateien (*.aif)|*.aif|AU-Dateien (*.au)|*.au|MP3-Dateien (*.mp3)|*.mp3|Ogg-Dateien (*.ogg)|*.ogg|FLAC-Dateien (*.flac)|*.flac|Dateisammlung (*.lof)|*.lof

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg|FLAC files (*.flac)|*.flac
de: Alle Dateien (*.*)|*.*|WAV-Dateien (*.wav)|*.wav|AIFF-Dateien (*.aif)|*.aif|AU-Dateien (*.au)|*.au|MP3-Dateien (*.mp3)|*.mp3|Ogg-Dateien (*.ogg)|*.ogg|FLAC-Dateien (*.flac)|*.flac

en: Allow clipping
de: Clipping erlauben

en: Alt-Left-Click
de: Alt-Linksklick

en: Always allow pausing
de: Pause immer erlauben

en: Amount to import:
de: Datenmenge:

en: Amplification (dB):
de: Verstärkung (dB):

en: Amplification Settings
de: Verstärkungseinstellungen:

en: Amplify
de: Verstärken

en: Amplify by Dominic Mazzoni
de: Verstärken - (Dominic Mazzoni)

en: Amplify...
de: Verstärken...

en: Amplifying
de: Verstärkung läuft

en: Any
de: Beliebig

en: Applied effect: %s
de: %s-Effekt angewandt

en: Applied effect: %s %.1f dB
de: Effekt angewandt: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
de: Effekt angewandt: %s %.1f %%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
de: Effekt angewandt: %s %.2f Halbtöne

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
de: Effekt: %s %d Stufen, %.0f%% WET, Frequenz = %.1f Hz, Phase Start = %.0f Grad, Tiefe = %d, Rückkopplung = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
de: Effekt angewandt: %s, Verzögerung %f Sekunden, Dämpfung: %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
de: Effekt angewandt: %s Frequenz = %.0f Hz, Anhebung = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
de: Effekt: %s Frequenz = %.1f Hz, Phase Start = %.0f Grad, Tiefe = %.0f%%, Resonanz = %.1f, Frequenzverschiebung = %.0f%%

en: Applied effect: Generate %s %s wave, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
de: Effekt angewandt: %s %s Ton erzeugt, Frequenz = %.2f Hz, Amplitude = %.2f, %.6lf Sekunden

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
de: Stille erzeugt, %.6lf Sekunden

en: Applied effect: Generate White Noise, %.6lf seconds
de: Weißes Rauschen erzeugt, %.6lf Sekunden

en: Apply %s
de: %s anwenden

en: Applying Dynamic Range Compression...
de: Dynamikkompression anwenden...

en: Applying Leveller...
de: Automatikaussteuerung anwenden

en: Applying Nyquist Effect...
de: Nyquist-Effekt anwenden...

en: Applying Phaser
de: Phaser anwenden

en: Applying Spike Cleaner...
de: Knacksen entfernen...

en: Applying Wahwah
de: WahWah anwenden

en: Are you sure you want to save the file as "
de: Dateien wirklich speichern als: "

en: Artist
de: Künstler

en: Artist:
de: Künstler:

en: Attack Time:
de: Ansprechzeit:

en: Attack Time: %.1f secs
de: Ansprechzeit: %.1f Sek.

en: Audacity Control Toolbar
de: Audacity Kontrollwerkzeuge

en: Audacity Edit Toolbar
de: Audacity Bearbeitungswerkzeuge

en: Audacity First Run
de: Audacity wird erstmals gestartet

en: Audacity Meter Toolbar
de: Audacity Aussteuerungsanzeige

en: Audacity Mixer Toolbar
de: Audacity Mixerwerkzeuge

en: Audacity Preferences
de: Audacity Einstellungen

en: Audacity Project Files
de: Audacity Projektdateien

en: Audacity Tester
de: AudacityTester

en: Audacity Transcription Toolbar
de: Audacity Transkriptionswerkzeuge

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
de: Audacity konnte keinen Platz zum Speichern der temporären Dateien finden.
    Bitte geben sie ein geeignetes Verzeichnis in den Audacity Einstellungen an.

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
de: Audacity konnte den Datentyp nicht erkennen.
    Im Falle einer unkomprimierten Datei
    versuchen sie es mit "Roh-Daten importieren"

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses LAME, an MP3 exporting library available separately.  See the documentation for more information.
    
    Would you like to locate LameLib now?
de: Audacity exportiert MP3-Dateien nicht direkt, sondern benutzt dafür LAME, eine MP3-Bibliothek, die sie separat erhalten können (s. Dokumentation).
    
    Möchten sie die Lame-Bibliothek jetzt suchen?

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must
    obtain lame_enc.dll separately, by downloading the LAME MP3 encoder,and then locate this file for Audacity.  You only need to do this once.
    
    Would you like to locate lame_enc.dll now?
de: Audacity exportiert MP3-Dateien nicht direkt, sondern benutzt dafür
    die frei verfügbare LAME MP3-Bibliothek. sie müssen sich die Datei lame_enc.dll separat besorgen,
    indem sie den LAME MP3-Encoder herunterladen und Audacity danach mitteilen, wo sich die Datei befindet.
    Diese Einstellung müssen sie nur einmalig vornehmen.
    
    Möchten sie die Datei "lame_enc.dl" jetzt suchen?

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the 
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must 
    obtain libmp3lame.so separately, either by downloading it or building 
    it from the sources, and then locate the file for Audacity.  You only 
    need to do this once.
    
    Would you like to locate libmp3lame.so now?
de: Audacity exportiert MP3-Dateien nicht direkt, sondern benutzt
    die frei verfügbare LAME MP3-Bibliothek. sie müssen sich die 
    Datei lame_enc.dll separat besorgen, entweder, indem sie 
    die Datei herunterladen, oder indem sie LAME selbst compilieren.
    Danach müssen sie Audacity nur noch mitteilen, wo sich die Datei
    befindet. Diese Einstellung müssen sie nur einmalig vornehmen.
    
    Möchten sie die Datei "lame_enc.dll" jetzt suchen?

en: Audacity is a free program written by a team of volunteer developers around the world. Coordination happens thanks to SourceForge.net, an online service that provides free tools to open-source software projects. Audacity is available for Windows 98 and newer, Mac OS X, Linux, and other Unix-like operating systems. Older versions of Audacity are available for Mac OS 9.
de: Audacity ist freie Software, geschrieben von einem internationalen Team freiwilliger Entwickler. Dies ist möglich dank SourceForge.net, einer Online Plattform, welche Werkzeuge für Open-Source-Projekte kostenlos zur Verfügung stellt. Audacity ist für Windows, Mac OS X, Linux und andere Unix-ähnliche Betriebssysteme erhältlich.

en: Audacity is already running
de: Audacity ist bereits gestartet

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
de: Audacity wird nun beendet. Bitte starten sie Audacity neu, damit die neue Einstellung für das temporäre Verzeichnis wirksam wird.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
de: Audacity Projektdateien (*.aup) sind noch nicht 
    der Anwendung "Audacity" zugeordnet. 
    
    Sie müssen diese Dateien zuordnen, um Sie mit 
    Doppelklick zu öffnen. Dateien jetzt zuordnen?

en: Audacity project files (.aup) let you save everything you're working on exactly as it
    appears on the screen, but most other programs can't open Audacity project files.
    
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
de: Audacity Projektdateien (.aup) erlauben ihnen das exakte Speichern aller Arbeitsschritte, 
    sind in der Regel jedoch nicht in anderen Programmen zu öffnen.
    
    Wollen sie Ihre Werke also zur Nutzung in anderer Software weitergeben, exportieren sie
    Ihr Audacity-Projekt bitte mit Hilfe der Exportfunktionen.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
de: Audacity-Projekte (*.aup)|*.aup

en: Audacity was expecting a library named "%s". Are you sure you want to attempt to export MP3 files using "%s"?
de: Audacity erwartet normalerweise eine Bibliothek mit dem Namen: "%s".
    Sind sie sicher, dass sie MP3-Dateien mit "%s" erzeugen möchten?

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
    Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
    
    Do you still want to start Audacity?
de: Audacity konnte das temporäre Verzeichnis nicht öffnen.
    Es kann sein, dass das Verzeichnis von einer anderen Kopie
    von Audacity benutzt wird. Audacity mehrfach zu starten
    kann zu Datenverlusten oder Systemabstürzen führen.
    
    Wollen Sie Audacity wirklich ein zusätzliches Mal starten?

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
de: Audacity-Projekte, die mit Programmversionen vor 1.1.3 erstellt wurden,
    können nicht in das neue in das neue Projektformat konvertiert werden.

en: Audio I/O
de: Audio E/A

en: Audio Track
de: Tonspur

en: Author:
de: Autor:

en: Automatic Volume Control
de: Automatische Lautstärkeregelung

en: Automatic Volume Control by Vincent A. Busam
de: Automatische Lautstärkeregelung (Vincent A. Busam)

en: Automatic Volume Control...
de: Automatische Lautstärkeregelung...

en: Autoscroll while playing
de: Tonspuren automatisch scrollen

en: BassBoost
de: Bass Boost

en: BassBoost by Nasca Octavian Paul
de: Bass Boost (Nasca Octavian Paul)

en: BassBoost...
de: Bass Boost...

en: Batch Options
de: Stapelverarbeitungs-Optionen

en: Batch Processing
de: Stapelverarbeitung

en: Beats per Minute (BPM):   from
de: Beats pro Minute (BPM)    ab

en: Big-endian
de: Big Endian

en: Bit Rate:
de: Bitrate:

en: Boost (dB):
de: Anhebung (dB):

en: Boosting Bass Frequencies
de: Bass Boost Frequenzenanhebung

en: Buttons
de: Maustasten

en: Calibrate
de: Einstellen

en: Can't Redo
de: Wiederholen nicht möglich

en: Can't Undo
de: Rückgängig nicht möglich

en: Can't export multiple files
de: Kann Mehrfach-Dateien nicht exportieren.

en: Can't open project file
de: Kann Projektdatei nicht öffnen.

en: Can't process replacing
de: Ersetzen nicht möglich.

en: Cancel
de: Abbruch

en: Cannot copy folder:
de: Konnte Verzeichnis nicht kopieren:

en: Cannot export audio in this format.
de: Kann Audiodaten nicht in dieses Format exportieren.

en: Cannot export audio to %s
de: Kann Audiodaten nicht nach %s exportieren.

en: Cannot remove a pop or click at the very beginning of a track.
de: Pop or Klick ganz am Anfang der Spur kann leider nicht entfernt werden.

en: Cannot remove a pop or click longer than one second.
de: Pop or Klick länger als eine Sekunde kann leider nicht entfernt werden.

en: Center
de: Mitte

en: Change Amplification Envelope
de: Verstärkung ändern

en: Change Length
de: Länge ändern

en: Change Length...
de: Länge ändern...

en: Change ONE Sample only
de: Nur EIN Sample verschieben

en: Change Pitch
de: Tonhöhe (Pitch) ändern

en: Change Pitch without Changing Tempo
de: Änderung der Tonhöhe ohne Auswirkung auf die Geschwindigkeit

en: Change Pitch...
de: Tonhöhe (Pitch) ändern...

en: Change Sample
de: Sample verschoben

en: Change Several Samples
de: Verschieben mehrerer Samples

en: Change Speed
de: Geschwindigkeit ändern

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
de: Geschwindigkeit ändern (wirkt sich auf Tonhöhe und Geschwindigkeit aus)

en: Change Speed...
de: Geschwindigkeit ändern...

en: Change Tempo
de: Geschwindigkeit ändern

en: Change Tempo without Changing Pitch
de: Geschwindigkeit ändern (ohne Auswirkung auf die Tonhöhe)

en: Change Tempo...
de: Tempo ändern...

en: Change lower speed limit (%) to:
de: Grundgeschwindigkeit ändern in (%):

en: Change track name to:
de: Spur umbenennen in:

en: Change upper speed limit (%) to:
de: Maximalgeschwindigkeit ändern in (%):

en: Changed '%s' to %d Hz
de: '%s' in %d Hz konvertiert

en: Changed '%s' to %s
de: '%s' in %s konvertiert

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
de: Änderungen am temporären Verzeichnis werden erst nach dem Neustart von Audacity wirksam.

en: Changing Length...
de: Andere Länge...

en: Changing Pitch
de: Tonhöhe ändern

en: Changing Speed
de: Ändere Geschwindigkeit

en: Changing Tempo
de: Ändere Tempo

en: Changing block %s
de: Block verschieben %s

en: Changing volume
de: Ändere Lautstärke

en: Channel
de: Kanal

en: Channels:
de: Kanäle:

en: Choose Language for Audacity to use:
de: Bitte eine Sprache für Audacity auswählen:

en: Choose a font for Label Tracks
de: Wählen Sie einen Zeichensatz für die Textspur

en: Choose a location to place the temporary directory
de: Wählen Sie den Ort für das temporäre Verzeichnis aus

en: Choose a location to save the exported files
de: Wählen Sie einen Ort für das Export-Verzeichnis aus

en: Choose file(s) to upload
de: Datei(en) zum hochladen aussuchen

en: Choose folder to upload
de: Verzeichnis zum hochladen aussuchen

en: Choose from the list below
de: Wählen Sie aus der Liste

en: Choose...
de: Auswählen...

en: Cleaning up cache directories
de: Temporäres Verzeichnis aufräumen...

en: Cleaning up temporary files
de: Temporäre Dateien aufräumen

en: Clear
de: Zurücksetzen

en: Click Removal...
de: Klick und Pop Filter...

en: Click and Pop Removal
de: Klick und Pop Filter

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
de: Klick und Pop Filter von Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
de: Klicken und Ziehen um die relative Größe der Spuren zu ändern.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
de: Klicken und Ziehen zum Verändern der Hüllkurve

en: Click and drag to edit the samples
de: Klicken und Ziehen zum Verändern der Samples

en: Click and drag to move a track in time
de: Klicken und Ziehen um eine Tonspur in der Zeitspur zu verschieben

en: Click and drag to move left selection boundary.
de: Klicken und Ziehen um die linke Auswahlgrenze zu verschieben.

en: Click and drag to move right selection boundary.
de: Klicken und Ziehen um die rechte Auswahlgrenze zu verschieben.

en: Click and drag to resize the track.
de: Klicken und Ziehen um die Größe der Spur zu verändern.

en: Click and drag to select audio
de: Klicken und Ziehen, um Audiodaten auszuwählen

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
de: Klicken zum Einzoomen, Shift+Klick zum Auszoomen

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
de: Klicken zum vertikalen Einzoomen, Shift+Klick zum Auszoomen oder Ziehen, um einen bestimmten Bereich einzuzoomen.

en: Clips
de: Tonstücke

en: Close
de: Schließen

en: Command
de: Kommando

en: Command Action
de: Ausführung

en: Command-line exporting is only supported on UNIX
de: Kommandozeilenexport wird nur unter UNI-Systemen unterstützt

en: Command-line options supported:
      -help (this message)
      -test (run self diagnostics)
      -blocksize ### (set max disk block size in bytes)
    
    In addition, specify the name of an audio file or Audacity project
    to open it.
de: Unterstützte Kommandozeilenoptionen:
      -help (diese Nachricht)
      -test (Selbstdiagnose)
      -blocksize ### (setze die max. Diskblockgröße in Bytes)
    
    Sie können zusätzlich eine Audiodatei oder ein Audacity-Projekt
    zum Öffnen angeben.

en: Command:
de: Kommando:

en: Comments
de: Bemerkungen

en: Comments:
de: Kommentar:

en: Compressor...
de: Kompressor...

en: Connect
de: Verbinden

en: Connected to:
de: Verbunden mit:

en: Connecting...
de: Verbinde...

en: Connection cannot be established
de: Verbindung kann nicht aufgebaut werden

en: Contributors:
de: Weitere Unterstützung:

en: Control
de: Regler

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
de: Das 1.0-Projekt wurde in das neue Format konvertiert.
    Das ursprüngliche Projekt wurde gesichert als: '%s'

en: Copy
de: Kopieren

en: Could not get file:
de: Konnte Datei nicht öffnen:

en: Could not open MP3 encoding library!
de: Konnte MP3-Encoder nicht öffnen!

en: Could not open file:
de: Konnte Datei nicht öffnen:

en: Could not open file: "%s"
de: Konnte Datei nicht öffnen: "%s"

en: Could not save project. Perhaps %s is not writeable,
    or the disk is full.
de: Konnte Projekt nicht speichern. Mögliche Ursache:
    %s ist schreibgeschützt, oder die Festplatte ist voll.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
de: Ordner mit den Projektdateien konnte nicht gefunden werden: "%s"

en: Couldn't open the Audacity Help file.
de: Konnte die Audacity-Hilfedatei nicht finden.

en: Couldn't write to file:
de: Konnte nicht in Datei schreiben:

en: Created new audio track
de: Neue Tonspur erstellt

en: Created new label track
de: Neue Textspur erstellt

en: Created new project
de: Neues Projekt erstellt

en: Created new stereo audio track
de: Neue Stereotonspur erstellt

en: Created new time track
de: Neue Zeitspur erstellt

en: Creating Noise Profile
de: Erstelle Rauschprofil

en: Credits
de: Credits (Dank)

en: Ctrl-Left-Drag
de: Ctrl+Linksziehen

en: Ctrl-Wheel-Rotate
de: Ctrl+Mausrad

en: Cu&t	Ctrl+X
de: Au&sschneiden	Ctrl+X

en: Cuberoot Autocorrelation
de: Kubikwurzel-Autokorrelation

en: Cursor Left	Left
de: Cursor links	Left

en: Cursor Right	Right
de: Cursor rechts	Right

en: Cursor to End
de: Bis zum Ende der Spur

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s)
de: Position: %.4F Sek (%d Hz) (%s) = %f,    Spitze: %.4F s (%d Hz) (%s)

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s)
de: Position: %d Hz (%s) = %d dB   Spitze: %d Hz (%s)

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Cut to the clipboard
de: Ausschneiden und in der Zwischenablage speichern

en: D&uplicate	Ctrl+D
de: Tonspur &Duplizieren

en: DRY
de: DRY - Original

en: Debug
de: Protokoll

en: Decay factor:
de: Dämpfung:

en: Default Sample Format:
de: Standard Sampleformat:

en: Default Sample Rate:
de: Standard Samplefrequenz:

en: Default endianness
de: Standard Endianness

en: Defaults
de: Alle zurücksetzen

en: Delay time (seconds):
de: Verzögerung (Sekunden):

en: Delete
de: Löschen

en: Delete %s?
de: %s löschen?

en: DeleteKey	Backspace
de: Löschtaste	Backspace

en: DeleteKey2	Delete
de: Löschtaste	Delete

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
de: Gelöscht: %.2f Sekunden bei t=%.2f

en: Deleting directories
de: Lösche Verzeichnisse

en: Deleting files
de: Lösche Dateien

en: Deleting...
de: Lösche...

en: Depth (%):
de: Modulationstiefe (%):

en: Depth:
de: Modulationstiefe:

en: Developers:
de: Entwickler:

en: Device:
de: Gerät:

en: Directories
de: Verzeichnisse

en: Directory %s does not exist. Create it?
de: Verzeichnis %s existiert nicht. Erstellen?

en: Directory %s is not writable
de: Verzeichnis %s ist nicht beschreibbar

en: Disable Meter
de: Aussteuerungsanzeige deaktivieren

en: Discard
de: Verwerfen

en: Discard undo data
de: Rückgängigdaten verwerfen

en: Disconnect
de: Trennen

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
de: Verbleibende Restzeit für Aufnahme: %d Stunden und %d Minuten.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
de: Verbleibende Restzeit für Aufnahme: %d Minuten.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
de: Verbleibende Restzeit für Aufnahme: %d Sekunden.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
de: Verbleibende Restzeit für Aufnahme: 1 Stunde und %d Minuten.

en: Dock Control Toolbar
de: Kontrollwerkzeuge andocken

en: Dock Edit Toolbar
de: Bearbeitungwerkzeuge andocken

en: Dock Meter Toolbar
de: Aussteuerungsanzeige andocken

en: Dock Mixer Toolbar
de: Mixerwerkzeuge andocken

en: Dock Toolbar
de: Andockwerkzeuge

en: Dock Transcription Toolbar
de: Transkriptionswerkzeuge andocken

en: Don't show this warning again
de: Meldung nicht mehr anzeigen

en: Down Octave
de: Eine Oktave tiefer

en: Download Progress
de: Download Fortschrittsanzeige

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
de: Namen herauf- oder herunterziehen, um die Spurreihenfolge zu ändern

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
de: Ziehen, um in den Bereich einzuzoomen, Rechtsklick zum Auszoomen

en: Dragging of left and right selection edges
de: Ziehen der Auswahlkanten mit der Maus erlauben

en: Draw Tool
de: Zeichenwerkzeug

en: Draw Tool	F3
de: Zeichenwerkzeug	F3

en: Draw currently only works with linear-view waveforms.
de: Das Zeichnen funktioniert zur Zeit nur bei linearer Spurlineal-Einstellung.

en: DrawTool
de: Zeichenwerkzeug

en: Duplicate
de: Duplizieren

en: Duplicated
de: Dupliziert

en: Dynamic Range Compressor
de: Dynamikkompressor

en: Dynamic Range Compressor by Dominic Mazzoni
de: Dynamikkompressor (Dominic Mazzoni)

en: E&xit
de: &Beenden

en: Edit
de: &Bearbeiten

en: Edit ID3 Tags
de: ID3-Tags bearbeiten...

en: Edit ID3 Tags (for MP3 exporting)
de: ID3-Tags (MP3-Export) bearbeiten

en: Edit ID3 tags
de: ID3-Tags bearbeiten...

en: Edit the ID3 tags for all MP3 files
de: ID3-Tags für alle MP3 Dateien bearbeiten

en: Edit the ID3 tags for the MP3 file
de: ID3-Tags (MP3) bearbeiten

en: Effe&ct
de: &Effekt

en: Effect Settings
de: Effekteinstellungen

en: Effects Graph
de: Effekt-Ansicht

en: Enable Edit Toolbar
de: Bearbeitungswerkzeuge aktivieren

en: Enable Meter
de: Aussteuerungsanzeige aktivieren

en: Enable Meter Toolbar
de: Aussteuerungsanzeige aktivieren

en: Enable Mixer Toolbar
de: Mixerwerkzeuge aktivieren

en: Enable Transcription Toolbar
de: Transkriptionswerkzeuge aktivieren

en: Enable cut lines
de: Schnittlinien aktivieren

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Encoding:
de: Kodiere:

en: End
de: Ende

en: End:
de: Ende:

en: Enhanced Autocorrelation
de: Erweiterte Autokorrelation

en: Enter Nyquist Command:
de: Nyquist Funktion(en) eingeben:

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
de: Samplefrequenz (1 Hz bis 100000 Hz):

en: Envelope
de: Hüllkurve

en: Envelope Tool
de: Hüllkurvenwerkzeug

en: Envelope Tool	F2
de: Hüllkurvenwerkzeug	F2

en: EnvelopeTool
de: Hüllkurvenwerkzeug

en: Equalization
de: Equalizer

en: Equalization, by Mitch Golden && Vaughan Johnson
de: Equalizer (Mitch Golden u. Vaughan Johnson)

en: Equalization...
de: Equalizer...

en: Ergonomic order of audio I/O buttons
de: Kontrollwerkzeuge (Start, Stop, Pause) ergonomisch anordnen

en: Error
de: Fehler

en: Error (file may not have been written): %hs
de: Fehler (Datei wurde vermutlich nicht geschrieben): %hs

en: Error Initializing Audio
de: Fehler beim Initialisieren des Audiogeräts.

en: Error exporting file or project
de: Fehler beim Exportieren der Datei oder des Projekts

en: Error importing
de: Fehler beim Importieren.

en: Error loading keyboard shortcuts
de: Fehler beim Laden der Tastatur-Shortcuts.

en: Error locking temporary folder
de: Fehler beim Öffnen des temporären Verzeichnisses.

en: Error opening file
de: Fehler beim Öffnen der Datei.

en: Error opening file or project
de: Fehler beim Öffnen der Datei oder des Projekts.

en: Error opening preset
de: Fehler beim Öffnen der Voreinstellung

en: Error opening project
de: Fehler beim Öffnen des Projektes.

en: Error parsing Allegro file.
de: Fehler beim Verarbeiten der Allegro-Datei.

en: Error parsing MIDI file.
de: Fehler beim Verarbeiten der MIDI-Datei.

en: Error saving keyboard shortcuts
de: Fehler beim Speichern der Tastatur-Shortcuts.

en: Error saving project
de: Fehler beim Speichern des Projekts.

en: Error while opening sound device. Please check the input device settings and the project sample rate.
de: Fehler beim Öffnen des Audiogeräts. Bitte prüfen sie die Einstellungen für
    das Audiogerät und die im Projekt eingestellte Abtastrate (Samplefrequenz).

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
de: Fehler beim Öffnen des Audiogeräts. Bitte prüfen sie die Einstellungen für
    das Audiiogerät und die im Projekt eingestellte Abtastrate (Samplefrequenz).

en: Error:
de: Fehler:

en: Error: %hs at line %d
de: Fehler: %hs in Zeile %d

en: Error: is directory write-protected or disk full?
de: Fehler: Verzeichnis ist schreibgeschützt oder nur ungenügend Platz auf der Festplatte verfügbar.

en: Expected to read %d samples, got %d samples.
de: %d Samples erwartet, gelesen: %d Samples.

en: Export
de: Exportieren

en: Export &Labels...
de: &Textspur exportieren...

en: Export &Multiple...
de: &Mehrere Dateien exportieren...

en: Export As MP3...
de: Exportieren als MP3...

en: Export As Ogg Vorbis...
de: Exportieren als Ogg...

en: Export As...
de: Exportieren als...

en: Export CleanSpeech Presets...
de: Exportiere CleanSpeech Voreinstellungen...

en: Export Keyboard Shortcuts As:
de: Tastatur-Shortcuts exportieren als:

en: Export Labels As:
de: Textspur(en) exportieren als:

en: Export MP3
de: MP3 exportieren

en: Export Multiple
de: Mehrere Dateien exportieren

en: Export Selection As MP3...
de: Auswahl exportieren als MP3...

en: Export Selection As Ogg Vorbis...
de: Auswahl exportieren als Ogg...

en: Export Selection As...
de: Auswahl exportieren als...

en: Export Spectral Data As:
de: Spektraldaten exportieren als:

en: Export format:
de: Exportformat:

en: Export location:
de: Export-Verzeichnis:

en: Export recording
de: Exportiere Aufnahme

en: Export...
de: Exportieren...

en: Exporting entire file at %d kbps
de: Exportiere gesamte Datei mit %d kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
de: Exportiere markierte Auswahl mit %d kbps

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
de: Gesamtes Projekt als Ogg-Datei exportieren

en: Exporting the entire project as a %s file
de: Gesamtes Projekt als %s-Datei exportieren

en: Exporting the entire project using command-line encoder
de: Gesamtes Projekt per Kommandozeilen Encoder exportieren

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
de: Auswahl als Ogg-Datei exportieren

en: Exporting the selected audio as a %s file
de: Auswahl als %s-Datei exportieren

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
de: Auswahl per Kommandozeilen Encoder exportieren

en: Extend Selection Range
de: Auswahlbereich vergrößern

en: FFT Filter
de: FFT-Filter

en: FFT Filter by Dominic Mazzoni
de: FFT-Filter (Dominic Mazzoni)

en: FFT Filter...
de: FFT-Filter...

en: FFT Size
de: FFT-Größe

en: FTP Connection
de: FTP Verbindung

en: Fade In
de: Einblenden

en: Fade Out
de: Ausblenden

en: Fading In
de: Blende ein

en: Fading Out
de: Blende aus

en: Feedback (%):
de: Rückkopplung (%):

en: File
de: &Datei

en: File Format
de: Dateiformat

en: File Formats
de: Dateiformate

en: File Manager
de: Datei Manager

en: File name prefix:
de: Erster Teil des Dateinamens:

en: Find Library
de: Suche Bibliothek

en: Find Zero Crossings	Z
de: Nulldurchgang finden	Z

en: First file name:
de: Erster Dateiname:

en: Fit &Vertically	Ctrl+Shift+F
de: Tonspuren &vertikal einpassen	Ctrl+Shift+F

en: Fit Project
de: Projekt einpassen

en: Fit Selection
de: Auswahl einpassen

en: Fit project in window
de: Gesamtes Projekt ins Fenster einpassen

en: Fit selection in window
de: Auswahl ins Fenster einpassen

en: Float Control Toolbar
de: Kontrollwerkzeuge abdocken

en: Float Edit Toolbar
de: Bearbeitungswerkzeuge abdocken

en: Float Meter Toolbar
de: Aussteuerungsanzeige abdocken

en: Float Mixer Toolbar
de: Mixerwerkzeuge abdocken

en: Float Transcription Toolbar
de: Transkriptionswerkzeuge abdocken

en: Font...
de: Zeichensatz...

en: Format Change
de: Format ändern

en: Free Space:
de: Freier Platz:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
de: Frequenz (Hz)	Pegel (dB)

en: Frequency (Hz):
de: Frequenz (Hz):

en: Frequency (Hz):   from
de: Frequenz (Hz):   von

en: Frequency / Hz
de: Frequenz (Hz)

en: Frequency Analysis
de: Frequenzanalyse

en: Gain
de: Lautstärke

en: Generate Noise
de: Rauschen erzeugen

en: Generate Silence
de: Stille erzeugen

en: Generate Tone
de: Ton erzeugen

en: Generating Silence
de: Erzeuge Stille

en: Generating Tone
de: Erzeuge Ton

en: Generating White Noise
de: Erzeuge weißes Rauschen

en: Get Noise Profile
de: Rauschprofil ermitteln

en: Grayscale
de: Graustufen

en: HTML Help Books (*.htb)|*.htb
de: HTML Hilfe (*.htb)|*.htb

en: Hardware Playthrough (Play new track while recording it)
de: Hardware Playthrough (Neue Spuren während der Aufnahme mithören)

en: High-quality Sinc Interpolation
de: High Quality Sinc Interpolation

en: High-quality dither:
de: High Quality Dither:

en: High-quality sample rate converter:
de: High Quality Samplekonverter:

en: ID3 tag exporting disabled
de: ID3-Tag Export deaktiviert

en: ID3 tag exporting enabled
de: ID3-Tag Export aktiviert

en: ID3v1 (more compatible)
de: ID3v1 (kompatibler)

en: ID3v2 (more flexible)
de: ID3v2 (flexibler)

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
de: Hier können entweder, bei mehreren Tonspuren, jede Tonspur als einzelne Datei exportiert werden
    oder einzelne Tonspuren, mit Textmarken geteilt, als mehrere einzelne Dateien exportiert werden.
    
    Dieses Projekt enthält weder mehrere Tonspuren noch eine Textspur, deshalb kann es nicht in
    mehreren Dateien exportiert werden.

en: Import &Labels...
de: &Textspur importieren...

en: Import &MIDI...
de: &MIDI importieren...

en: Import &Raw Data...
de: Roh&daten importieren...

en: Import Labels
de: Textspur importieren

en: Import MIDI
de: MIDI importieren

en: Import Raw Data
de: Rohdaten importieren

en: Imported '%s'
de: '%s' importiert

en: Imported MIDI from '%s'
de: MIDI aus '%s' importiert

en: Imported labels from '%s'
de: Textspur aus %s importiert

en: Importing %s File...
de: Importiere %s...

en: Importing %s file...
de: Importiere %s...

en: Include audio before first label
de: Tondaten vor der ersten Textmarke mit einschliessen

en: Information
de: Programm Informationen

en: Input Meter
de: Aussteuerung (Eingang)

en: Input Volume
de: Aufnahmelautstärke

en: Input level meter - click to monitor input
de: Aussteuerungsanzeige Eingang

en: Inspecting project file data...
de: Untersuche Projektdateien...

en: Internal logic fault
de: Interner Logikfehler

en: Invalid Vorbis bitstream header
de: Ungültiger Vorbis Bitstream Header.

en: Invalid duration in LOF file.
de: Ungültige Werte in LOF-Datei.

en: Invalid rate.
de: Üngültige Samplefrequenz.

en: Invalid track offset in LOF file.
de: Ungültiger Track-Offset in LOF-Datei.

en: Invalid window offset in LOF file.
de: Ungültiger Window Offset in LOF-Datei.

en: Invert
de: Invertieren...

en: Inverting
de: Invertieren...

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
de: Verbunden: %.2f Sekunden bei t=%.2f

en: Key Combination
de: Tastenkombination

en: Keyboard
de: Tastatur

en: LADSPA plug-in support disabled
de: LADSPA-Unterstützung deaktiviert

en: LADSPA plug-in support enabled
de: LADSPA-Unterstützung aktiviert

en: LFO Frequency (Hz):
de: LFO Frequenz (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
de: LFO Anfangsphase (Grad):

en: LOF Error
de: LOF-Fehler

en: Label
de: Textmarke

en: Label Edit
de: Textmarke bearbeiten

en: Label Track
de: Textspur

en: Label Track Font
de: Zeichensatz für Textspuren

en: Labels
de: Textmarken

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
de: Verzögerungszeit (Sek)	Frequenz (Hz)	Pegel

en: Language
de: Sprache

en: Language:
de: Sprache:

en: Lead Developer
de: Hauptentwickler:

en: Left
de: Links

en: Left Channel
de: Linker Kanal

en: Left Click
de: Linksklick

en: Left Drag
de: Linksklick+Ziehen

en: Left at Playback Position	[
de: Links von der Wiedergabe-Position	[

en: Left,
de: Links,

en: Left-Click
de: Linksklick

en: Left-Drag
de: Linksklick+Ziehen

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
de: Links=Einzoomen, Rechts=Auszoomen, Mitte=Normal

en: Length (seconds)
de: Länge (Sek):

en: Length (seconds):   from
de: Länge (Sek):   von

en: Length:
de: Länge:

en: Leveller
de: Automatikaussteuerung

en: Leveller...
de: Automatikaussteuerung...

en: Levels to discard:
de: Ebenen zu verwerfen:

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
de: Libresample (Dominic Mazzioni & Julius Smith)

en: Libresample support enabled
de: Libresample-Unterstützung aktiviert

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
de: Libsamplerate (Erik de Castro Lopo)

en: Libsamplerate error: %d
de: Libsamplerate-Fehler: %d

en: Libsamplerate support enabled
de: Libsamplerate Support aktiviert

en: Linear frequency
de: Linearfrequenz

en: List of Files in basic text format
de: Liste der Dateien im Textformat

en: Little-endian
de: Little Endian

en: Load Predefined Curve
de: Kurve laden

en: Load...
de: Laden...

en: Loaded %d keyboard shortcuts
de: Lade %d Tastatur-Shortcuts

en: Loading keyboard shortcuts
de: Lade Tastatur-Shortcuts

en: Location:
de: Ort:

en: Log frequency
de: Logfrequenz

en: Lower speed limit
de: Untere Geschwindigkeitsgrenze

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
de: Midi-Spuren können nicht verschoben werden.
    Diese Funktion steht nur für Audiodateien zur Verfügung.

en: MP3 Bit Rate:
de: MP3 Bitrate:

en: MP3 Export Setup
de: MP3-Exporteinstellungen

en: MP3 Library Version:
de: MP3-Bibliotheksversion:

en: MP3 exporting plugin not found
de: MP3-Export: Plugin nicht gefunden

en: MP3 importing disabled
de: MP3 Import deaktiviert

en: MP3 importing enabled
de: MP3 Import aktiviert

en: Made '%s' a stereo track
de: '%s' ist jetzt eine Stereotonspur

en: Make Labels
de: Textmarken erstellen

en: Make Stereo
de: In Stereo umwandeln

en: Make Stereo Track
de: Stereotonspur erstellen

en: Make a copy of the file before editing (safer)
de: Kopie der zu bearbeitenden Datei anlegen (sicherer)

en: Master Gain Control
de: Lautstärkeregler (Master)

en: Maximum Frequency (Hz):
de: Maximalfrequenz (Hz):

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
de: Die Maximalfrequenz muss zwischen 100 Hz und 100.000 Hz liegen

en: Maximum length of attribute '%s' is %d characters. Data was truncated.
de: Die maximale Länge für '%s' beträgt %d Zeichen. Überschreitende Daten wurden abgeschnitten.

en: Media read error
de: Medienlesefehler

en: Meter
de: Aussteuerungsanzeige

en: Meter Perferences
de: Aussteuerungsanzeige Einstellungen

en: Minimum Change %:
de: Minimale Veränderung (in %):

en: Minimum Change Window:
de: Minimaländerung:

en: Minimum of dB mode display range
de: Minimaler Anzeigebereich in dB

en: Mix
de: Mischen

en: Mixing and rendering tracks
de: Mische und berechne Tonspuren

en: Modified Label
de: Textmarke geändert

en: More
de: Mehr

en: Mouse
de: Maus

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
de: Mauseinstellungen (Standardwerte, nicht veränderbar)

en: Move Cursor...
de: Cursor verschieben...

en: Move Track
de: Tonspur verschieben

en: Move Track Down
de: Tonspur nach unten verschieben

en: Move Track Up
de: Tonspur nach oben verschieben

en: Move to Next Track	Down
de: Tonspur nach unten verschieben	Pfeil-runter

en: Move to Previous Track	Up
de: Tonspur nach oben verschieben	Pfeil-rauf

en: Moved '%s' %s
de: '%s' wurde um %s verschoben

en: Moved Sample
de: Sample verschoben

en: Moved gain slider
de: Lautstärkeregler verschoben

en: Moved pan slider
de: Panoramaregler verschoben

en: Multi Tool	F6
de: Multifunktionswerkzeug	F6

en: Multi-Tool Mode
de: Multifunktionswerkzeug

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
de: Multifunktionswerkzeug: Cmd-Taste drücken für Tastatur- und Mauseinstellungen

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
de: Multifunktionswerkzeug: Ctrl+P drücken für Tastatur und Mauseinstellungen.

en: MultiTool
de: Multifunktionswerkzeug

en: Mute
de: Stumm

en: NTSC frames
de: NTSC Frames

en: Name Change
de: Name ändern

en: Name files:
de: Namensvergabe

en: New &Audio Track
de: Neue &Tonspur

en: New &Stereo Track
de: Neue &Stereotonspur

en: New &Time Track
de: Neue &Zeitspur

en: New Folder
de: Neues Verzeichnis

en: New La&bel Track
de: Neue Te&xtspur

en: New Peak Amplitude (dB):
de: Neue Spitzenamplitude (dB):

en: New Temporary Directory
de: Neues temporäres Verzeichnis

en: New Track
de: Neue Spur

en: New Value
de: Neuer Wert

en: New selection length:
de: Neue Auswahllänge:

en: Next Tool	D
de: Nächstes Werkzeug	D

en: No
de: Nein

en: No Connection
de: Keine Verbindung

en: No endianness
de: Keine Endianness

en: No resampling support enabled
de: Kein Resampling unterstützt

en: No tracks are selected! Use Ctrl-A (Select All)
    Choose Export... to export all tracks.
de: Keine Spuren ausgewählt! (Ctrl-A = Alle)
    Wählen sie "Exportieren..." um alle Spuren zu exportieren.

en: Noise Removal
de: Rauschentfernung

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
de: Rauschentfernung (Dominic Mazzoni)

en: Noise Removal...
de: Rauschentfernung...

en: None
de: Keine

en: Normalize
de: Normalisieren

en: Normalize by Dominic Mazzoni
de: Normalisieren (Dominic Mazzioni)

en: Normalize maximum amplitude to -3 dB
de: Normalisieren der Spitzenamplitude auf -3 dB

en: Normalize on load
de: Normalisiere beim Laden

en: Normalize to 0dB after compressing
de: Normalisieren auf 0dB nach Kompression

en: Normalize...
de: Normalisieren...

en: Normalizing...
de: Normalisiere...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
de: Ungültige Bibliothek od. nicht unterstützter MP3-Encoder!

en: Not an Ogg Vorbis file
de: Keine Ogg Vorbis Datei

en: Not enough data selected.
de: Ausgewählte Daten reichen nicht aus.

en: Note Track
de: Notenspur

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
de: Anmerkung: Drücken von Cmd+Q führt zum Beenden. Alle anderen Tasten sind gültig.

en: Nothing to redo
de: Nichts zum Wiederhholen

en: Nothing to undo
de: Nichts zum Rückgängigmachen

en: Number of times to repeat:
de: Anzahl der Wiederholungen:

en: Numbering consecutively
de: Durchgehend numerieren

en: Nyquist Debugger
de: Nyquist Diagnose

en: Nyquist Output:
de: Nyquist Protokoll:

en: Nyquist did not return audio.
de: Nyquist gab keine Audiodaten zurück.

en: Nyquist returned the value: %d
de: Nyquist gab den Wert "%d" zurück

en: Nyquist returned the value: %f
de: Nyquist gab den Wert "%f" zurück

en: Nyquist returned too many audio channels.
de: Nyquist gab zu viele Audiokanäle zurück.

en: OGG Export Setup
de: Ogg-Exporteinstellungen

en: OGG Quality:
de: Ogg Qualität:

en: Ogg Vorbis importing disabled
de: Ogg Vorbis Import deaktiviert

en: Ogg Vorbis importing enabled
de: Ogg Vorbis Import aktiviert

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
de: Ogg Vorbis wird in dieser Version von Audacity nicht unterstützt

en: Only LAMELib|LAMELib|Shared Libraries (*)|*
de: Nur LAMELib|LAMELib|Shared Libraries (*)|*

en: Only LameLib|LameLib|All Files (*)|*
de: Nur LameLib|LameLib|Alle Dateien (*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
de: Nur lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamisch gelinkte Bibliotheken (*.dll)|*.dll|Alle Dateien (*.*)|*

en: Only libmp3lame.so|libmp3lame.so|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
de: Nur libmp3lame.so|libmp3lame.so|Shared Object Dateien (*.so)|*.so| Extended Libraries (*.so*)|*.so*|Alle Dateien (*)|*

en: Opening Audacity Project
de: Öffne Audacity-Projekt

en: Opening old project file
de: Öffne alte Projektdatei

en: Original Value
de: Ursprünglicher Wert

en: Other...
de: Andere...

en: Out of disk space
de: Kein Platz mehr auf der Festplatte verfügbar

en: Output Meter
de: Aussteuerungsanzeige Ausgang

en: Output Volume
de: Ausgangslautstärke

en: Output level meter
de: Aussteuerungsanzeige Ausgang

en: Overwrite existing files
de: Existierende Dateien überschreiben

en: Page Setup...
de: Seite einrichten...

en: Pan
de: Panorama

en: Parameters
de: Parameter

en: Parameters:
de: Parameter:

en: Password:
de: Passwort:

en: Paste
de: Einfügen

en: Pasted from the clipboard
de: Aus der Zwischenablage eingefügt

en: Pencil
de: Stift

en: Percent Change:
de: Änderung in %:

en: Performing Echo
de: Echo anwenden

en: Performing Effect: %s
de: Effekt anwenden: %s

en: Performing Equalization
de: Equalizer anwenden

en: Performing FFT Filter
de: FFT-Filter anwenden

en: Performing Repeat
de: Repeat anwenden

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
de: Phaser (Nasca Octavian Paul)

en: Pitch (EAC)
de: Tonhöhe (EAC)

en: Pitch:   from
de: Pitch:   von

en: Play
de: Wiedergabe

en: Play (Shift for loop-play)
de: Wiedergabe (für Endlosbetrieb Shift-Taste gedrückt halten)

en: Play Looped	L
de: Wiedergabe (endlos)	L

en: Play Looped	Shift+Spacebar
de: Loop/Endloswiedergabe	Shift+Spacebar

en: Play One Second	1
de: Wiedergabe (1 Sekunde)	1

en: Play To Selection	B
de: Wiedergabe bis zur Markierung	B

en: Play other tracks while recording new one
de: Multiplay (bestehende Spuren während Aufnahme einer neuen abhören)

en: Play/Stop	Spacebar
de: Wiedergabe/Stop	Spacebar

en: Playback
de: Wiedergabe

en: Playback Speed
de: Wiedergabe-Geschwindigkeit

en: Please Enter time
de: Bitte Zeit eingeben

en: Plugins %i to %i
de: Plugins %i bis %i

en: Plugins 1 to %i
de: Plugins 1 bis %i

en: Pop and Click Removal...
de: Klick und Pop Filter...

en: Predefined:
de: Voreinstellungen (Preset):

en: Preferences...
de: Einstellungen...

en: Preview
de: Probehören

en: Previous Tool	A
de: Vorheriges Werkzeug	A

en: Print
de: Drucken

en: Print...
de: Drucken...

en: Process Batch...
de: Stapelverarbeitung...

en: Program build date:
de: Version vom:

en: Progress
de: Verlauf

en: Project Rate (Hz):
de: Projektrate (Hz):

en: Project leader and primary programmer
de: Projektleiter und Hauptprogrammierer

en: Quality
de: Qualität

en: Quit Audacity upon closing last window
de: Audacity beim Schließen des letzten Fensters beenden

en: Rate Change
de: Samplefrequenz ändern

en: Ratio:
de: Kompression:

en: Ratio: %.0f:1
de: Kompression: %.0f zu 1

en: Ratio: %.1f:1
de: Verhältnis: %.1f zu 1

en: Raw
de: Rohdaten

en: Read directly from the original file (faster)
de: Daten direkt aus Originaldatei einlesen (schneller)

en: Real-time dither:
de: Echtzeit-Dithering:

en: Real-time sample rate converter:
de: Echtzeit Samplekonvertierung:

en: Recalculate
de: Neuberechnung

en: Recent &Files...
de: Zuletzt geö&ffnete Dateien...

en: Record
de: Aufnahme

en: Record	R
de: Aufnahme	R

en: Recorded Audio
de: Audio aufgezeichnet

en: Recording
de: Aufnahme

en: Rectangle
de: Rechteck

en: Rectangular
de: Rechteckig

en: Redo
de: Wiederholen

en: Remo&ve Tracks
de: Spuren entfe&rnen

en: Remove Site
de: Entferne Seite

en: Remove Track
de: Tonspur entfernen

en: Remove any DC offset (center on 0 vertically)
de: Gleichspannungsanteil entfernen (ausrichten auf vertikal 0)

en: Remove clicks
de: Klicks entfernen

en: Removed audio track(s)
de: Tonspur(en) entfernt

en: Removed track '%s.'
de: Spur '%s' entfernt

en: Removing Noise
de: Entferne Rauschen

en: Removing clicks and pops...
de: Klicks und Pops entfernen...

en: Removing unwanted noise
de: Rauschen entfernen

en: Rename
de: Umbenennen

en: Rename file
de: Datei umbenennen

en: Renamed '%s' to '%s'
de: '%s' in '%s' umbenannt

en: Renamed file: %s
de: Umbenannt: %s

en: Render
de: Berechne

en: Rendered all audio in track '%s'
de: Tonspur '%s' neu berechnet

en: Repair
de: Repariere

en: Repeat
de: Wiederholen

en: Repeat %s	Ctrl+R
de: Wiederholen: %s	Ctrl+R

en: Repeat Last Effect	Ctrl+R
de: Letzten Effekt wiederholen	Ctrl+R

en: Repeat by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
de: Wiederholen (Dominic Mazzoni & Vaughan Johnson)

en: Repeat...
de: Wiederholen...

en: Repeated %d times
de: %d mal wiederholt

en: Resampling disabled.
de: Resampling deaktiviert

en: Resonance:
de: Resonanzgüte (Q):

en: Restore Defaults
de: Zurücksetzen

en: Reverse
de: Rückwärts...

en: Reversing
de: Rückwärts...

en: Right
de: Rechts

en: Right Channel
de: Rechter Kanal

en: Right Click
de: Rechtsklick

en: Right Drag
de: Rechts ziehen

en: Right at Playback Position	]
de: Rechts von der Wiedergabe-Position	]

en: Right,
de: Rechts,

en: Right-Click
de: Rechtsklick

en: Right-Drag
de: Rechts ziehen

en: Right-to-On
de: Rechts-nach-An

en: Sample Edit
de: Sample bearbeiten

en: Sample rate:
de: Samplerate:

en: Save %s File As:
de: %s speichern als:

en: Save CleanSpeech Preset File As:
de: CleanSpeech Voreinstellungs-Datei speichern unter:

en: Save Project &As...
de: Projekt speichern &unter...

en: Save Project As:
de: Projekt speichern unter:

en: Save Speech As:
de: Sprache speichern unter:

en: Save changes before closing?
de: Änderungen vor dem Schließen speichern?

en: Save changes?
de: Änderungen speichern?

en: Save...
de: Speichern...

en: Saved %s
de: %s wurde gespeichert

en: Saving project data files
de: Speichere Projektdateien

en: Sawtooth
de: Sägezahn

en: Scroll up or down
de: Scrollen (aufwärts/abwärts)

en: Search for?
de: Suchen nach?

en: Search help for keyword
de: Hilfe nach Schlüsselwort durchsuchen

en: Select
de: Auswählen

en: Select Command
de: Kommando auswählen

en: Select a MIDI file...
de: MIDI-Datei auswählen...

en: Select a few seconds of just noise
    so Audacity knows what to filter out, then
    click Get Noise Profile:
de: Einige Sekunden Rauschen auswählen,
    damit Audacity weiß, was zu filtern ist.
    Danach "Rauschprofi ermitteln" wählen.

en: Select a text file containing labels...
de: Textdatei mit Textmarken auswählen...

en: Select all of the audio you want filtered,
    choose how much noise you want filtered out,
    and then click 'OK' to remove noise.
de: Markieren sie alle Stellen, an denen Rauschen entfernt
    werden soll und wählen sie die gewünschte Stärke des
    Filters aus. - Danach auf "Rauschentfernung" klicken.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
de: Wählen sie eine Datei mit Audacity-Tastatur-Shortcuts aus...

en: Select any uncompressed audio file...
de: Unkomprimierte Audiodatei auswählen...

en: Select one or more audio files...
de: Eine oder mehrere Audiodateien auswählen...

en: Select what part of the audio you want filtered (Ctrl-A = All), chose how much noise
    you want filtered out with Slider below, and then click 'OK' to remove noise.
    Find best setting with Ctrl-Z to Undo, Select All, and change Slider position.
de: Markieren sie alle Stellen, an denen Rauschen entfernt werden
    soll (Ctrl+A = Alles) und stellen sie die gewünschte Stärke des
    Filters mit dem Regler ein. - Danach auf 'OK' klicken. - Mit Ctrl-Z
    können Sie falsche Relerstellungen wieder rückgängig machen.

en: Select-Silence
de: Stille auswählen

en: Select-Sound
de: Ton auswählen

en: Select...
de: Auswählen...

en: Selection Contract Left	Ctrl+Shift+Right
de: Auswahl links verringern	Ctrl+Shift+Right

en: Selection Contract Right	Ctrl+Shift+Left
de: Auswahl rechts verringern	Ctrl+Shift+Left

en: Selection Extend Left	Shift+Left
de: Auswahl nach links erweitern	Shift+Left

en: Selection Extend Right	Shift+Right
de: Auswahl nach rechts erweitern	Shift+Right

en: Selection Restore
de: Auswahl/Markierung wiederherstellen

en: Selection Save
de: Auswahl/Markierung speichern

en: Selection Start:
de: Anfang der Auswahl

en: Selection Tool
de: Auswahlwerkzeug

en: Selection Tool	F1
de: Auswahlwerkzeug	F1

en: Selection to End	Shift+End
de: Auswahl: Von Markierung bis Ende	Shift+End

en: Selection to Start	Shift+Home
de: Auswahl auf Anfang	Shift+Home

en: SelectionTool
de: Auswahlwerkzeug

en: Semitones (half-steps):
de: Halbtöne (Halbschritte):

en: Set
de: Einstellen

en: Set Left Selection Bound
de: Linke Auswahlgrenze einstellen

en: Set Range
de: Bereich einstellen

en: Set Range...
de: Bereich einstellen...

en: Set Rate
de: Samplerate einstellen

en: Set Right Selection Bound
de: Rechte Auswahlgrenze einstellen

en: Set Sample Format
de: Sampleformat einstellen

en: Set Selection Point
de: Auswahlposition einstellen

en: Set Selection Range
de: Auswahlbereich einstellen

en: Set range to '%d' - '%d'
de: Bereich einstellen von '%d' bis '%d'

en: Settings
de: Einstellungen

en: Shift-Left-Click
de: Shift+Linksklick

en: Shift-Left-Drag
de: Ctrl+Linksziehen

en: Show warnings about temp files
de: Warnungen über Temporäre Dateien anzeigen

en: Silence
de: Stille

en: Silence selection
de: Auswahl in Stille umwandeln

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
de: Ausgewählte Tonspuren in Stille verwandelt (%.2f Sekunden an %.2f)

en: Sine
de: Sinus

en: Site Manager
de: Seiten Manager

en: Size
de: Größe

en: Skip to End
de: Ans Ende springen

en: Skip to End	End
de: Ans Ende springen	End

en: Skip to Start
de: An den Anfang springen

en: Skip to Start	Home
de: An den Anfang springen	Home

en: Smooth at Sample
de: Genau am Sample

en: Snap Off
de: Einrasten deaktiviert

en: Snap On
de: Einrasten aktiviert

en: Snap-To...
de: Einrasten an...

en: Software Playthrough (Play new track while recording it)
de: Software Playthrough (Neue Spuren während der Aufnahme mithören)

en: Some of your preferences were from an earlier version of Audacity and have been reset.
de: Einige Ihrer Einstellungen aus früheren Versionen von Audacity wurden zurückgesetzt.

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed                             on stereo tracks where the individual                             channels of the track do not match.
de: Leider können PlugIn-Effekte nicht auf Stereotonspuren angewandt werden, deren Kanäle nicht zusammenpassen.

en: Sorry, This effect can only be performed on stereo tracks where the individual channels of the track match.
de: Leider können VST-Effekte nicht auf Stereotonspuren angewandt werden, deren Kanäle nicht zusammenpassen.

en: Sorry, VST Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
de: Leider können VST-Effekte nicht auf Stereotonspuren angewandt werden, deren Kanäle nicht zusammenpassen.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
de: Leider kann der Effekt nicht auf Stereotonspuren angewandt werden, deren Kanäle nicht zusammenpassen.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
de: Leider werden Verzeichnisnamen mit mehr als 256 Zeichen nicht unterstützt.

en: Special thanks:
de: Besonderer Dank:

en: Spectrograms
de: Spektrogramme

en: Spectrum
de: Spektrum

en: Spike Cleaner
de: Knackser entfernen

en: Spike Cleaner...
de: Knackser entfernen...

en: Spl&it
de: Tonspur Au&fteilen

en: Split
de: Aufteilen

en: Split Cut
de: Ausschneiden + Tonspur Teilen

en: Split Cut	Ctrl+Alt+X
de: Ausschneiden + Tonspur Teilen	Ctrl+Alt+X

en: Split Delete
de: Auswahl Löschen + Tonspur Teilen

en: Split Delete	Ctrl+Alt+K
de: Auswahl Löschen + Tonspur Teilen	Ctrl+Alt+K

en: Split Stereo Track
de: Stereotonspur aufteilen

en: Split at labels
de: Aufteilen an Textmarken

en: Split files based on:
de: Teile Dateien anhand von

en: Split stereo track '%s'
de: Aufteilen der Stereotonspur '%s'

en: Split-cut to the clipboard
de: Teilen, Ausschneiden und in der Zwischenablage speichern

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
de: Geteilt und Gelöscht: %.2f Sekunden bei t=%.2f

en: Square
de: Rechteck

en: Stages:
de: Stufen:

en: Standard Autocorrelation
de: Standard Autokorrelation

en: Standard Vinyl RPM:   from
de: Standard Vinyl (UPM):   von

en: Start Monitoring
de: Eingangssignal hören

en: Start offset:
de: 0-Byte Offset:

en: Start to Cursor
de: Bis zum Anfang der Spur

en: Step 1
de: Schritt 1

en: Step 2
de: Schritt 2

en: Stereo To Mono
de: Stereo zu Mono

en: Stop Monitoring
de: Eingangssignal ausschalten

en: Successfully exported %d files.
de: Export von %d Dateien.

en: Temp. Directory
de: Temporäres Verzeichnis

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
de: Textdateien (*.txt)|*.txt|Alle Dateien (*.*)|*.*

en: The maximum frequency must be an integer
de: Der Wert für die Maximalfrequenz muss eine Ganzzahl sein

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
    Running two copies of Audacity simultaneously may lead to
    data loss or cause your system to crash, so is not allowed.
    
    Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
de: Audacity läuft bereits auf Ihrem System. - Audacity mehrfach
    zu starten kann zu Datenverlusten oder Systemabstürzen führen.
    
    Wollen sie Audacity wirklich ein zusätzliches Mal starten?

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
de: Ihre Audacity-Version unterstützt leider nicht mehrere Zeitspuren.

en: There are no label tracks to export.
de: Es gibt keine Textspuren zu exportieren.

en: There was a problem printing.
de: Es gab ein Drucker Problem.

en: There was an error initializing the audio i/o layer.
de: Fehler beim Initialisieren der Audio-E/A-Layer.

en: Theshold for Noise:
de: Ansprechschwelle für Rauschen:

en: Theshold for silence:
de: Ansprechschwelle für Stille:

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
de: Dies ist eine Betaversion des Programms. Es kann noch Fehler und unvollständige Erweiterungen haben. Wir benötigen Ihre Rückmeldungen und möchten Sie bitten, unsere Webseite zu besuchen und uns Ihre Fehlerberichte und Erweiterungswünsche mitzuteilen.

en: This is a stable, completed release of Audacity. However, if you find a bug or have a suggestion, please contact us. We depend on feedback from users in order to continue to improve Audacity. For more information, visit our website.
de: Dies ist eine stabile Programmversion von Audacity. Sollten sie dennoch einen Fehler gefunden oder Anregungen für uns haben, nehmen Sie bitte Kontakt zu uns auf. Wir benötigen Ihre Rückmeldungen, um Audacity auch in Zukunft noch zu verbessern. Wenn Sie mehr über Audacity erfahren möchten besuchen Sie bitte unsere Webseite.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
de: Diese Version von Audacity wurde ohne %s Unterstützung kompiliert.

en: Threshold:
de: Ansprechschwelle:

en: Threshold: %d dB
de: Ansprechschwelle (dB): %d

en: Time Shift
de: Zeitverschiebung

en: Time Shift Tool
de: Zeitverschiebungswerkzeug

en: Time Shift Tool	F5
de: Zeitverschiebungswerkzeug	F5

en: Time Track
de: Zeitspur

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
de: Spur wurde um %s %.02f Sekunden verschoben

en: Time-Shift
de: Zeitverschiebung

en: TimeShiftTool
de: Zeitverschiebungswerkzeug

en: Title
de: Titel

en: Title:
de: Titel:

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
de: Um das Spektrum zeichnen zu können, müssen alle Spuren die gleiche Samplerate haben.

en: Tone Generator
de: Tongenerator

en: Tone...
de: Ton...

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
de: Es wurden zuviele Audiodaten ausgewählt. Nur die ersten %.1f Sekunden werden analysiert.

en: Tool
de: Werkzeug

en: Track Name
de: Spurname

en: Track Number:
de: Spurnummer:

en: Track Remove
de: Spur entfernen

en: Tracks
de: Spuren

en: Tracks are too long to repeat the selection.
de: Die Spuren sind zu lang für eine Wiederholung.

en: Triangle
de: Dreieck

en: Trim
de: Zuschneiden

en: Trim file to selection
de: Datei auf Auswahl zuschneiden

en: Trim outside selection
de: Trimmen - umgekehrtes Zuschneiden

en: Truncate Silence
de: Stille verringern

en: Truncate Silence...
de: Stilleverringern...

en: Truncating Silence...
de: Verringere Stille

en: Turn Grid Snap Off
de: Einrasten am Gitter deaktivieren

en: Turn Grid Snap On
de: Einrasten am Gitter aktivieren

en: Turn Snap-To Off
de: Einrasten deaktivieren

en: Turn Snap-To On
de: Einrasten aktivieren

en: Unable to determine
de: Nicht gefunden

en: Unable to export
de: Kann nicht exportieren

en: Unable to import
de: Kann nicht importieren

en: Unable to open project file.
de: Projektdatei kann nicht geöffnet werden.

en: Unable to open target file for writing
de: Kann Zieldatei nicht zum Schreiben öffnen

en: Uncompressed Export Format
de: Unkomprimiertes Exportformat

en: Undo
de: Rückgängig

en: Undo History
de: Rückgängig (Verlauf)

en: Undo Levels Available (lots and lots)
de: Verfügbare Ebenen für "Rückgängig" Funktion

en: Undo Levels Available: %d
de: Verfügbare Ebenen für "Rückgängig" Funktion: %d

en: Unknown command line option: %s
de: Unbekannte Kommandozeilenoption: %s

en: Up Octave
de: Eine Oktave höher

en: Update spectrogram while playing
de: Spektrogramm beim Abspielen aktualisieren

en: Upload File
de: Datei hochladen

en: Upload Folder
de: Verzeichnis hochladen

en: Upload Progress
de: Verlauf (hochladen)

en: Upper speed limit
de: Maximalgeschwindigkeit

en: Use OGG instead of MP3
de: Ogg statt MP3 verwenden

en: Username:
de: Benutzer-Name:

en: Using Label/Track Name
de: Textmarken benutzen

en: Using block size of %ld
de: Benutze Blockgröße: %ld

en: VST Plug-in parameters:
de: VST Plugin-Parameter:

en: Validation error
de: Validierungsfehler

en: Value must be from %d to %d.
de: Wert muss innerhalb %d und %d liegen!

en: Values in columns must be in ascending order.
de: Werte der Spalten müssen in aufsteigender Reihenfolge sein.

en: Vertical Stereo
de: Vertikal Stereo

en: Vorbis version mismatch
de: Vorbis Versionskonflikt

en: WARNING: You may be prompted to save your work. Clicking cancel will have the same effect as clicking no.
de: Sie sollten Ihre Arbeit jetzt speichern. ACHTUNG: Klicken auf "Abbruch" hat die gleiche Wirkung wie "Nein"!

en: WET
de: Effekt - WET

en: Wah Frequency Offset (%):
de: Frequenzverschiebung (%):

en: Wahwah by Nasca Octavian Paul
de: WahWah (Nasca Octavian Paul)

en: Warning
de: Warnung

en: Waveform
de: Wellenform

en: Waveform (dB)
de: Wellenform (dB)

en: Waveform:
de: Wellenform:

en: Wheel-Rotate
de: Mausrad

en: When importing uncompressed audio files into Audacity
de: Beim Import unkomprimierter Audiodateien

en: Where is %s?
de: Wo befindet sich die Datei: "%s"?

en: Where is audacity-1.2-help.htb?
de: Wo befindet sich die Datei "audacity-1.2-help.htb"?

en: White Noise
de: Weißes Rauschen

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
de: XML-Dateien (*.xml)|*.xml|Alle Dateien (*.*)|*.*

en: Year
de: Jahr

en: Year:
de: Jahr:

en: You are about to save a %s file with the name %s.
    Normally these files end in %s, and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    Are you sure you want to save the file under this name?
de: Sie möchten eine %s-Datei unter dem Namen "%s" speichern.
    Die Standardendung für diese Dateien ist normalerweise "%s",
    und einige Programme sind vielleicht nicht in der Lage, nicht dem
    Standard entsprechende Dateien zu öffnen bzw. abzuspielen.
    
    Wollen sie die Datei wirklich unter diesem Namen abspeichern?

en: You are not zoomed in enough. Zoom in until you can see the individual samples.
de: Sie haben nicht genügend eingezoomt. Zoomen sie so weit ein, bis sie die einzelnen Samples erkennen können.

en: You must select a track first.
de: Sie müssen zuerst eine Spur auswählen.

en: You will not be able to play or record audio.
de: Aufnahme/Wiedergabe ist deshalb nicht möglich.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
de: Ihre Tonspuren werden zu einem Monokanal in der Exportdatei zusammengemischt.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
de: Ihre Tonspuren werden zu zwei Stereokanälen in der Exportdatei zusammengemischt.

en: Zoom &In	Ctrl+1
de: E&inzoomen - Vergrössern	Ctrl+1

en: Zoom &Normal	Ctrl+2
de: Kein Zoom - &Normal (1:1)	Ctrl+2

en: Zoom &Out	Ctrl+3
de: A&uszoomen - Verkleinern	Ctrl+3

en: Zoom In
de: Einzoomen

en: Zoom Out
de: Auszoomen

en: Zoom Toggle
de: Zoom umschalten

en: Zoom Tool
de: Zoomwerkzeug

en: Zoom Tool	F4
de: Zoomwerkzeug	F4

en: Zoom in on Point
de: Einzoomen bis

en: Zoom in on a Range
de: Bereich einzoomen

en: Zoom in or out
de: Ein-/Auszoomen

en: Zoom out one step
de: Auszoomen (1 Stufe)

en: ZoomTool
de: Zoomwerkzeug

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
de: (Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson)

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
de: (Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni)

en: bytes
de: Bytes

en: down
de: tiefer

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
de: Std:Min:Sek + Film Einzelbilder (24 Bilder/Sek)

en: hh:mm:ss + samples
de: Std:Min:Sek + Samples

en: left
de: links

en: n/a
de: nicht verfügbar

en: right
de: rechts

en: same as left-drag
de: Dasselbe wie Links ziehen

en: same as right-drag
de: Dasselbe wie Rechts ziehen

en: same as select tool
de: Dasselbe wie Auswahlwerkzeug

en: same as zoom tool
de: Dasselbe wie Zoomwerkzeug

en: seconds
de: Sekunden

en: title
de: Titel

en: to Selection End
de: Ans Ende der Auswahl

en: to Selection Start
de: An den Anfang der Auswahl

en: to Track End
de: Ans Ende der Spur

en: to Track Start
de: An den Anfang der Spur

en: up
de: höher

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
de: SampleRate (Erik de Castro Lopo)

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
de: SoundTouch (Olli Parviainen)
